САМОСТІЙНА РОБОТА
Цукровий діабет
ЗМІСТ:
1. Чинники ризику
2. Методи активного виявлення
3. Класифікація
4. Стандарти м/с обстеження
5. Діагностичні критерії
6. Диспансерний нагляд
7. Первинна та вторинна профілактика
8. Прогноз і критерії ефективності
профілактики
Об’єм – 9 сторінок.
Вартість – 10 грн.
Діабет цукровий (diabetes mellitus; грецьк. diabetes, від diabaino - проходити крізь; син.: цукриця, цукрівниця, цукросеччя) - захворювання, у основі якого лежить абсолютна або відносна недостатність інсуліну в організмі, яка викликає порушення обміну речовин, головним чином, вуглеводного.
Діабет цукровий відомий з давніх-давен. Згадки про цю хворобу знаходять ще у папірусі Еберса ( приблизно 17 ст. до н.е.). У 1756 р. Добсон (M.Dobson) виявив при цьому захворюванні цукор у сечі, що послужило підставою для існуючої назви хвороби.
Л.В. Соболєв у 1901 році показав, що вироблення протидіабетичної речовини, яку згодом назвали інсуліном, відбувається у острівцях Лангеранса. У 1921 р. Ф. Бантінг та Бест (Ch.Best) використали методи, рекомендовані Л.В. Соболєвим, та отримали нативний інсулін. Важливим етапом у лікуванні хворих на цукровий діабет було введення у клінічну практику у середині 20 ст. пероральних протидіабетичних препаратів. Діабет цукровий-поширене хронічне захворювання. У більшості країн світу зустрічається у 1-2 % населення, у країнах Азії - дещо рідше. Діабет цукровий у зрілому та похилому віці зустрічається значно частіше, ніж у дитячому та юнацькому. Поширюваність росту захворюваності, частий розвиток судинних ускладнень ставить цукровий діабет на рівень провідних проблем медицини та потребує глибокого його вивчення.
Рекомендаційний список складений за даними літератури останніх 5 років, включає у себе джерела, наявні у фондах бібліотеки, розрахований на викладачів та студентів університету, також стане у нагоді лікарям-ендокринологам.
Комментариев нет:
Отправить комментарий