ХІД УРОКУ
Групи слів за значенням: антоніми, синоніми, омоніми
Тема: Групи слів за значенням: антоніми,
синоніми, омоніми.
Урок-подорож.
Мета: допомогти учням глибше
засвоїти набуті знання й вміння,
вдосконалювати навички вживання синонімів,
омонімів,
антонімів для найбільш точного виразного,
образного
оформлення усного й писемного мовлення,
поповнити
словниковий запас дітей власне українською та
іншомовною
лексикою; розвивати творче й логічне мислення,
навички роботи
із словниками; формувати культуру спілкування.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і
навичок; урок-подорож.
Обладнання: словники антонімів і синонімів, карта подорожі,
«загадкова
скринька».
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми й мети уроку
1. Вступне слово вчителя
Дорогі діти, сьогодні у нас не звичайний урок, а
урок-подорож до країни Лексикології у міста Синонімів, Антонімів та Омонімів.
До речі, а хто пояснить мені значення назви країни Лексикології?! (Один учень
дає визначення)
Щоб потрапити до цієї країни, треба мати неабиякі
знання про країну, до якої ми вирушаємо. У дорозі нас чекає багато перешкод і
випробувань у вигляді творчих завдань, вибіркових, розподільних диктантів,
вправ, що потребують вашого логічного мислення. Також під час подорожі ви
зможете поповнити свій словниковий запас власне українською та іншомовною
лексикою. А здійснимо ми подорож на всюдиході «Лексика». А що означає ця назва,
скаже мені хтось із вас. (Один учень дає визначення поняття лексика).
ІІІ Актуалізація опорних знань (перевірка вивченого)
Перед початком подорожі я повинна пересвідчитись,
що ви заправили пальним всюдихід. Цими необхідними припасами було ваше домашнє
завдання. Зараз ми його перевіримо. (Впр. 489 С. 226)
(Завдання: вибрати з речень слова, - що можуть мати омонімічне значення і скласти з
ними речення)
А ще одне завдання для вас: розташувати слова за синонімічними рядами.
Широкий Хоробрий Бадьорий
Безкраїй
Мужній Жвавий
Безмежний Сміливий Енергійний
(Один учень усно коментує домашнє завдання, другий учень групує слова на
картах в синонімічні ряди)
Шановні друзі, як ви засвоїли теоретичні знання з
теми, ми з’ясуємо за допомогою «загадкової скриньки» (учні по черзі витягують
зі скриньки запитання. У разі помилки відповідає інший учень).
Запитання загадкової скриньки:
- Що таке
лексичне значення слова?
- яке ще
значення, крім лексичного, має слово?
*Яка частина слова виражає його
лексичне значення, а яка граматичне? (питання для учнів із високим рівнем
знань)
3. Які слова називають
омонімами?
4. Які слова називаються
синонімами?
5. Які слова називаються
антонімами?
6. Пари слів: будувати-руйнувати, блискучий-яскравий –
це антоніми?
ІV Закріплення знань, умінь і навичок.
Робота зі словничками.
Учитель: Бачу, ви добре підготувалися до подорожі, тож вирушаймо. Але, щоб
потрапити до міст, треба добре знати карту і напрямки руху. Компасами для вас
стануть словники антонімів і синонімів. Працювати з ними будуть двоє учнів (із
середнім рівнем знань)
1-й: дібрати антоніми до слів
ввічливий – (нечемний)
глибокий – (… мілкий)
захист – …(обвинувачення)
щирий - …(скучний)
2-й учень: за словником дібрати синоніми до слів:
балакучий - … (говіркий, балакливий, гомінкий,
язикатий, цокотливий, …)
доброзичливий - … (прихильний, невимогливий,
терпимий, поблажливий…)
доки учні (2є) працюють зі словниками, нам треба
розібратися з умовними позначками на карті, а для цього потрібно пояснити зн-ня
слів-омонімів (колективна робота):
лисичка (тварина; гриб), байка (твір; тканина); кран (водопровідний; підіймальний); боронити (орати; захищати)
Завдання творчого характеру
Учитель: Ну що ж, з цим завданням упорались вдало. Але нова проблема: хтось на дорожніх знаках поставив зайві
позначки, щоб збити нас з маршруту. Треба подумати й вилучити непотрібне.
1. Вибіркове списування (для учнів з сер. рівнем
знань)
- Знайдіть
зайве слово. Поясніть.
1) Веселий, кумедний, білий, смішний.
2) Міркувати, дякувати, мислити, гадати.
3) Сердитий, гнівний, серйозний, злий.
2. Творча робота (для учнів із високим рівнем
знань)
- Записати вірш, добираючи з дужок такі синоніми,
які б забезпечили перехресне римування рядків.(абаб) Пояснити поняття рима,
перехресне римування.
«Мрія»
Як виросту – збудую (хату, будинок,
дім)
На хаті колесо (приладнаю, приб’ю,
прикріплю)
А там я поселю (крилату, летючу,
літаючу)
Лелечу клекітну (родину, сім’ю, пару)
Нехай розводиться, (селиться, гніздиться)
По всіх деревах і (будинках, хатах,
оселях)
Нехай мені щоночі (здається, сниться,
вважається)
Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах)
Робота зі словам іншомовного походження
Учитель: Далі дорогу нам перекрило дике плем’я. щоб порозумітися із чужинцями, нам
потрібні перекладачі. Ви повинні дібрати до власне українських слів синоніми
іншомовного походження (для учнів із вис. та серед. рівнем знань)
1. Творча робота.
На дошці записані слова: загарбник, розумовий, короткий, суперечка, глузувати.
Довідка: агресор, інтелектуальний, лаконічний, дискусія, іронізувати.
Н д: вступник – абітурієнт.
А щоб переговори з чужоземцями пройшли в теплій,
дружній атмосфері, потрібно проявити ввічливість, культуру спілкування. Тому
іншій групі учнів (із середнім рівнем знань) таке завдання: прослухайте й визначте, які з поданих синонімів
можна використовувати в колі малознайомих людей.
Випишіть ці синоніми.
2. Вибірковий диктант
Спить – спочиває, дрихне
хворіє – погано почувається
підлабузник – улеслива людина
говорить – мирить
гепнувся - упав
Опрацювання антонімів
Учитель: Ось ми і дісталися до країни Лексикології .але щоб відчинити браму до неї,
потрібно дібрати до замка код. Ним буде правильне виконання вправи.
1. Творче списування.
Записати прислів’я. замість крапок вставити
потрібні слова антоніми.
1.
Занедбаєш
науку в_____, пошкодуєш у старості.
2.
Руки
білі, а сумління ______.
3.
Де
багато слів, там _____ діла.
* Можливо, ви самі пригадаєте
2-3 прислів’я чи приказки, у яких є антоніми.
(Ситий голодному не товариш)
(На язиці густо, а на ділі пусто)
(Вчення – світ, а невчення – тьма)
(Поки розумний думає, то дурень уже робить)
(Порожня бочка гучить, а повна мовить)
V Підбиття підсумків уроку
Загальна
оцінка роботи учнів на уроці.
З’ясуванння, що сподобалось учням на уроці,
а що – ні.
VІ Д/з §32(повторити)
Впр. 474, 475*.
Комментариев нет:
Отправить комментарий