РЕФЕРАТ - Загальні поняття про розчинні суміші




РЕФЕРАТ
Загальні поняття про розчинні суміші



Вартість - 150 грн. 

За повною версією роботи зверніться сюди - ipoit2013@gmail.com або 



Будівельний розчин - це штучний кам'яний матеріал, отриманий в результаті твердіння розчинної суміші, що складається з терпкої речовини, води, дрібного заповнювача і добавок, поліпшуючих властивості суміші і розчинів. Великий заповнювач відсутній, оскільки розчин застосовують у вигляді тонких шарів (шов кам'яної кладки, штукатурки і т.і.).
Для виготовлення будівельних розчинів частіше використовують неорганічні терпкі речовини (цементи, повітряне вапно і будівельний гіпс).
КЛАСИФІКАЦІЯ БУДІВЕЛЬНИХ РОЗЧИНІВ
Будівельні розчини розpізняють залежно від виду в'язкої речовини, величини щільності і призначення.
По вигляду в'язкого розрізняють:
- цементні розчини;
- вапняні розчини;
- гіпсові розчини;
- змішані розчини (цементно-вапняні, цементно-глиняні, вапняно-гіпсові і ін.).
По щільності розрізняють:
- важкі розчини щільністю більше 1500 кг/м3, що виготовляються зазвичай на кварцовому піску;
- легкі розчини щільністю менше 1500 кг/м3, що виготовляються на пористому дрібному заповнювачі із породоутворюючих добавок.
За призначенням розрізняють:
- будівельні розчини кладок - для кам'яної кладки стін, фундаментів, стовпів, зведень та інше;
- штукатурні будівельні розчини - для обштукатурювання внутрішніх стін, стель, фасадів будівель;
- монтажні будівельні розчини - для заповнення швів між великими елементами (панелями, блоками та інше) при монтажі будівель і споруд з готових збірних конструкцій і деталей;
- спеціальні розчини (декоративні, гідроізоляційні, тампонажні та інші).
Як класифікують будівельні розчини і сухі суміші?
Будівельним розчином називають ретельно підготовлену суміш в'яжучого, заповнювача (звичайно тільки дрібного), води і необхідних добавок, що використовується для скріплення в одне ціле частин конструкцій, а також для додання їх поверхням спеціальних властивостей. Будівельні розчини застосовують для влаштування кам'яної і цегельної кладок, для штукатурення поверхонь як усередині так і зовні приміщень, для омонолічування стиків  і каналів збірних бетонних і залізобетонних виробів, для влаштування стяжок у промислових і житлових приміщеннях, а також для виконання жаростійкої кладки, гідроізоляції поверхонь, хімічного і радіаційного захисту тощо.
Згідно ДСТУ  Б В.2.7-23-95 “Розчини будівельні. Загальні технічні умови” будівельні розчини прийнято класифікувати за їх основним призначенням, видом застосовуваного в'яжучого і середньою густиною. Види і властивості жаростійких, хімічно стійких, радіаційнозахисних, напружуючих розчинів регламентуються іншими стандартами.
За основним  призначенням будівельні розчини поділяють на:
• мурувальні (у тому числі і для монтажних робіт);
• лицювальні;
• штукатурні тощо.
В залежності від виду в'яжучого розчини поділяють на:
• прості (на в'яжучому одного виду): цементні, вапняні, гіпсові й ін.;
• складні (на змішаних в'яжучих): цементно-вапняні, цементно-глиняні, вапняно-гіпсові, вапняно-зольні, вапняно-шлакові й ін.
За середньою густиною розчини поділяють на:
• важкі із середньою густиною в сухому стані більше 1500 кг/м3;
• легкі до 1500 кг/м3 (за рахунок застосування легких пористих заповнювачів).
До основних властивостей звичайних будівельних розчинів (мурувальних, монтажних, штукатурних, лицювальних) відносять їх рухливість, водоутримуючу здатність, розшаровуваність, а після твердіння – міцність на стиск.
За рухливістю розчинові суміші поділяються на марки: Р4, Р8, Р12, Р14. Для даних марок рухливості за зануренням конуса СтройЦНИЛ складає відповідно 1...4 см,  4...8 см, 8...12 см, 12...14 см. Розчинні суміші марки Р4 застосовують для бутового мурування за допомогою вібрації; Р8 – для звичайного бутового мурування, кладки з пустотної цегли і каменів, монтажу крупних бетонних панелей і блоків, лицювальних робіт; Р12 – для кладки з повнотілої цегли, керамічних каменів, проведення опоряджувальних робіт і влаштування штукатурок; Р14 – для омонолічування порожнин бутового мурування.
За міцністю на стиск розчини поділяють на марки М4, М10, М25, М50, М75, М100, М150, М200. Для встановлених марок міцність зразків-кубів стороною 70,7 мм, повинна складати не менш 0,4 МПа, 1 МПа, 2,5 МПа, 5 МПа, 7,5 МПа, 10  МПа, 15 МПа, 20 МПа відповідно.
У випадку, коли розчини призначені для роботи в умовах заморожування і відтавання, їм призначається марка за морозостійкістю: F10, F15, F25, F35, F50, F75.
Останнім часом все більш широкий розвиток одержує використання будівельних розчинів різного функціонального призначення на основі сухих будівельних сумішей. Сухі суміші являють собою, в основному, багатокомпонентні композиції, що виготовляються, зберігаються і транспортуються в сухому вигляді і замішуються водою тільки безпосередньо перед використанням. Як і будівельні розчини, сухі суміші можна класифікувати за основним призначенням, видом в'яжучого, ступенем модифікації суміші добавками, спеціальними властивостями і умовами застосування.
За призначенням розрізняють суміші для кладки, облицювання (клейові склади), влаштування швів (фуги), шпаклівки, штукатурки, для влаштування підлог, герметизації поверхонь, стиків тощо; за видом основ-ного в'яжучого – гіпсові, ангідритові, вапняні, магнезіальні, цементні, цементно-вапняні, полімерні, цементно-полімерні тощо; за ступенем модифікації - економічні, стандартні, високоякісні, дуже високої якості; за спеціальними властивостями – адгезійні, атмосферостійкі, швидкотверднучі, водонепроникні, морозостійкі, високоміцні, що саморозті-каються, еластичні й ін.; за умовами застосування – ручного і машинного нанесення, для пористих матеріалів і т.д.
За крупністю заповнювачів і наповнювачів сухі суміші поділяють на бетонні, розчинні і суміші для тонкошарових покрить із крупністю наповнювача не більше 1,25 мм, їх називають також дисперсними. Дисперсні суміші додатково поділяють на крупно-, дрібно- і тонкодисперсні.
Сухі будівельні суміші виготовляються, в основному, відповідно до тех-нічних умов, розроблених підприємством-виробником. Ці документи регламентують основні вимоги до сухих сумішей і їх номенклатуру. Тому номенк-латура й умовні позначки вироблених сухих будівельних сумішей визначаються їх виробниками.
МАТЕРІАЛ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ БУДІВЕЛЬНИХ РОЗЧИНІВ:
В'язкі матеріали
Застосовують портландцемент і шлакопортландцемент. Повітряне вапно у вигляді вапняного тіста вводять в змішувач при виготовленні розчинної суміші; рідше використовують мелене негашене вапно. Будівельний гіпс входить до складу гіпсових і вапняно-гіпсових розчинів.
Піски
Застосовують природні - кварцові, польовошпатові, також штучні - роздроблені з щільних гірських порід і пористих порід; з штучних матеріалів (пемзові, керамзитові, перлитові та інші). Пористі піски використовуються для приготування легких розчинів. Якщо пісок містить великі включення (грудки глину і ін.), то його просівають. Для цегляної кладки застосовують розчини на пісках із зернами не більше 2 мм. Для розчинів марки M100 і вище піски повинні задовольняти тим же вимогам відносно змісту шкідливих домішок, що і піски для виготовлення бетону. Для розчинів марки М50 і нижче допускається за угодою сторін зміст пилоподібних частинок до 20% по масі.
Пластифікуючі добавки
Найчастіше розчинні суміші укладають тонким шаром на пористу підставу, здатну відсмоктувати воду (цегла, бетони легкі, газобетон і т.і.). Щоб зберегти зручне укладання розчинних сумішей при укладанні на пористу підставу, в них вводять неорганічні і органічні пластифікуючі добавки, що підвищують здатність розчинних сумішей утримувати воду.
Неорганічні дисперсні добавки складаються з дрібних частинок, що добре утримують воду (вапно, глина, зола ТЕС, діатоміт, мелений доменний шлак і т.і.). Глина, як пластифікуюча добавка, не повинна містити органічних домішок і легкорозчинних солей, що викликають появу "вицвітів" на фасадах будівель. Глину вводять в розчинну суміш у вигляді рідкого тіста.
Органічні поверхнево-активні пластифікуючі і повітрязалучаючі добавки, омиленний деревний пек, каніфольне мило, милонафт, ЛСТ та інші, що вводять в кількості 0,1-0,3% від маси терпкого. Вони не тільки покращують зручне укладання розчинних сумішей, але також підвищують морозостійкість, знижують водопоглинання і усадку розчину.
В розчини, застосовані для зимової кладки і штукатурки, додають прискорювачі твердіння, що знижують температуру замерзання розчинної суміші: хлористий кальцій, поташ, хлористий натрій, хлорне вапно і ін.
ВЛАСТИВОСТІ БУДІВЕЛЬНИХ РОЗЧИНІВ
Зручне укладання
Це властивість розчинної суміші легко укладатися щільним і тонким шаром на пористу підставу і не розшаровуватися при зберіганні, перевезенні і перекачуванні розчинонасосами. Вона залежить від рухливості і водоутримуючої здатності суміші.
Рухливість розчинних сумішей характеризується глибиною занурення металевого конуса (масою 300 г) стандартного приладу. Рухливість призначають залежно від виду розчину і відсмоктуючої здатності підстави. Для цегляної кладки рухливість розчинів складає 9-13 см, для заповнення швів між панелями і іншими збірними елементами - 4-6 см, а для вібрації бутової кладки - 1-3 см.
Водоутримуюча здатність
Це властивість розчинної суміші зберігати воду при укладанні на пористу підставу, що необхідне для збереження рухливості сумішей, запобігання розшаруванню і хорошому зчепленню розчину з пористою підставою (цеглиною і т.п.). Водоутримуючу здатність збільшують шляхом введення в суміш розчину неорганічних дисперсних добавок і органічних пластифікаторів. Суміш з цими добавками віддає воду пористій підставі поступово, при цьому вона стає щільнішой, добре зчіплюється з цеглою, чому кладка стає міцнішою. Від зручного укладання розчинної суміші залежить якість кам'яної кладки. Правильно підібрана суміш розчину заповнює нерівності, тріщини, поглиблення в цеглу або камені, тому виходить велика площа контакту між розчином і цеглою (каменем), в результаті міцність і монолітність кладки зростає. Збільшується і довговічність зовнішніх стін.
Матеріали для виготовлення розчинних сумішей                              
В'яжучі  речовини. Для виготовлення будівельних розчинів, як правило, застосовують портландцемент і шлакопортландцемент, марка яких повинна бути  в 3-4 рази більше марки розчину.
Повітряне вапно в розчинну суміш найчастіше вводять у вигляді    вапняного тіста.
Піски  для виготовлення будівельних розчинів повинні відповідати тим же вимогам ДОСТ ,що і піски для виготовлення бетонів. Застосовують природні піски  - кварцові, полевошпатні й штучні – дроблені з щільних  і пористих гірських порід. Пористі піски (пемзовий, керамзитовий і т.д.) застосовують для виготовлення легких розчинів.
Пластифікуючі добавки  в  розчинну суміш вводять  для збереження зручноукладувані розчинної суміші при укладанні її на пористу основу. Цегла, ячеїстий бетон   легко всмоктують у себе воду з розчинного шару, тим самим знижують зручноукладуваність  розчинної суміші і  міцність майбутнього розчину.
Пластифікатори  поділяють на неорганічні й органічні.
Неорганічні пластифікатори дозволяють одержати високоякісні, зручноукладувані, не розшаровувані   розчинні суміші і збільшити  міцність розчинів при невеликій витраті цементу. Функції неорганічних пластифікаторів виконують вапно, глина, зола ТЕС, діатоміт, мелений доменний шлак. Глину вводять в розчин у вигляді рідкого тіста. Витрата  неорганічного пластифікатора збільшується  з підвищенням частки піску. Так, для розчинів складу 1:5 ( цемент: пісок)  вводять 100% пластифікатора, для розчину 1:7,5 –150% і т.д.
Органічні пластифікатори ефективні лише для розчинів з відносно великою витратою цементу( марок 100 і вище). Передозування органічних пластифікаторів може призвести до уповільнення твердіння  розчину і зниження його міцності, тому їх вводять  у кількості 0,1-0,3 % від маси в'яжучого. Функції органічних пластифікаторів  виконують омилений деревний пек, каніфольне мило, милонафт, ЛСТ,СДБ та ін. Зазначені речовини здатні втягувати в розчинну суміш дрібні пухирці повітря ,що додають додаткову пластичність,  утворюють замкнуті пори, зменшують водопоглинання і збільшують морозостійкість розчину.
Прискорювачі твердіння  додають у розчинні суміші, призначені для зимової кладки і штукатурки. Хлористий кальцій, поташ, хлорне вапно і хлористий натрій знижують температуру замерзання розчинної суміші, прискорюють твердіння суміші.












Додаток А
                    Номенклатура показників якості
                     розчинних сумішей і розчинів
                                                     Таблиця 1
|   Найменування показника і одиниці вимірювання     |Позначення |
|                                                    |                               показника  |
|----------------------------------------------------------------|
|1 Показники технічного рівня                        |           |
|----------------------------------------------------------------|
|1.1 Показники складу                                |           |
|----------------------------------------------------------------|
|1.1.1 Вид і витрата компонентів:                    |           |
|      в'яжучі, кг/м3                                |    Вв     |
|      эаповнювачі, кг/м3                            |    3      |
|      добавки, % вiд маси в'яжучого                 |    Д      |
|      вода, л/м3                                    |    В      |
|----------------------------------------------------------------|
|1.1.2 Спiввідношення в'яжучого і заповнювача по масі|    Вв:3   |
|----------------------------------------------------------------|
|1.1.3 Відношення води і в'яжучого по масі           |    В:Вв   |
|----------------------------------------------------------------|
|1.1.4 Найбільша крупність зерен заповнювача, мм     |     -     |
|----------------------------------------------------------------|
|1.1.5 Вмiст повітря у розчинній суміші в ущільненому|     -     |
|      стані, %                                      |           |
|----------------------------------------------------------------|
|1.2 Показники фізико-механічних властивостей        |           |
|1.2.1 Нормована міцність (э показанням термінів її  |           |
|      досягнення); потрібна (э урахуванням          |     R     |
|      однорідності) і фактична міцність, МПа,       |           |
|      (кгс/см2)                                     |           |
|1.2.2 Міцність на стиск, МПа                        |     Rс    |
|1.2.3 Міцність на осьовий розтяг, МПА               |     Rt    |
|1.2.4 Міцність на роэтяг при розколюваннi, МПа      |     Rtg   |
|1.2.5 Мiцнiсть на розтяг при вигині, МПа            |     Rtb   |
|1.2.6 Мiцність при зрізі, МПа                       |     Rsg   |
|1.2.7 Міцнiсть зчеплення з основою, МПА             |     Rbf   |
|1.2.8 Самонапруження, МПа                           |      -    |


  ДСТУ Б В.2.7-23-95
                                           Закінчення таблиці 1
------------------------------------------------------------------
|   Найменування показника і одиниці вимірювання     |Позначення |
|                                                                                    |показника  |
|----------------------------------------------------------------|
|1.13 Морозостійкість, цикли                         |     F     |
|----------------------------------------------------------------|
|1.14 Рухомість, см                                  |     -     |
|----------------------------------------------------------------|
|2 Показники надійності                              |           |
|2.1 Корозійна стійкість при різних видах корозії    |     -     |
|2.2 Термін придатності розчинної суміші, год        |     Ж     |
|2.3 Термін початку і кінця тужавлення, год          |     -     |
|2.4 Розшаровуваність, %                             |     П     |
|2.5 Водовідділення  %                               |     -     |
|----------------------------------------------------------------|
|3  Естетичні показники                              |           |
|3.1 Кольоростійкість, цикли                         |     -     |
|3.2 Наявність висолів                               |     -     |
|----------------------------------------------------------------|
|4 Показники стабільності якості                     |           |
|4.1 Середнє квадратичне відхилення, в одиницях      |     S     |
|    виміру показників                               |           |
|4.2 Коефіцієнт варіації, %                          |     V     |
|----------------------------------------------------------------|
|5 Показники рівня радіаційного захисту              |     -     |
|----------------------------------------------------------------|
|6 Показники екологічної радіаційної чистоти         |     -     |
------------------------------------------------------------------















  Застосованість показників якості розчинних сумішей та розчинів

                                                Таблиця 2
-----------------------------------------------------------------
|Види задач, що розв'язуються|     Номер показника якості по    |
|                                                 |        таблиці 1 додатку А       |
|---------------------------------------------------------------|
|Розробка проектної докумен- |1.2.1; 1.3; 1.6.2; 1.6.3; 1.7; 1,9|
|ції - на конструкцію,       |1.10; 1.11; 1.12; 1.13; 2,1; 5    |
|---------------------------------------------------------------|
|Підбір  складу   розчину    |1.1; 1.2; 1.8; 1.4; 1.5; 1.6; 1.7;|
|                            |1.8; 1.9; 1.10; 1.11; 1.12; 1.13; |
|                            |1.14; 2.1; 2.2; 2.8; 2.4; 2.6;    |
|                            |3.1; 3.2; 5.                      |
|---------------------------------------------------------------|
|Випуск готової продукції    |1.1.1; 1.2.2; 1.2.3; 1.2.4; 1.2.6 |
|                            |1.2.6; 1.2.7; 1.2.8; 1.3.1; 1.6.1 |
|                            |1.6.2; 1.7; 1.8; 1.9; 1.10; 1.11; |
|                            |1.12; 1.13,1.14; 2.1; 2.2; 2.3    |
|                            |2.4; 2.5; 3.1; 3.2; 4; 5; 6.      |
|---------------------------------------------------------------|
|Сертифікація продукції      |1.2; 2.1; 5.                      |
-----------------------------------------------------------------


                                             Додаток Б
                   Марки розчинної суміші по рухомості

------------------------------------------------------------------
|Марка     |Норма по     |                                                            |
|розчинної |рухомості,  |     Призначення розчинної суміші       |
|суміші по |см               |                                                            |
|рухомості |                   |                                                             |
|----------------------------------------------------------------|
|П4        |Від 1 до 4  |Бутова кладка, ущільнена вібруванням    |
|          |включно     |                                        |
|----------------------------------------------------------------|
|          |            |Бутова кладка звичайна з порожнис-      |
|          |            |тої  цегли і каменів, монтаж стін з     |
|П8        |Вище 4 до 8 |крупних блоків і панелей, розшивання    |
|          |включно     |горизонтальних і вертикальних швів в    |
|          |            |стінах з панелей і блоків, облицюваль-  |
|          |            |ні роботи                               |
|----------------------------------------------------------------|
|          |Вище 8 до 12|Кладка із звичайної цегли і різного     |
|П12       |включно     |виду каменів, штукатурні та облицю-     |
|          |            |вальні роботи                           |
|----------------------------------------------------------------|
|П14       |Вище 12 до  |Заповнення порожнин в бутовій кладці    |
|          |14 включно  |                                        |
------------------------------------------------------------------

Комментариев нет:

Отправить комментарий