ЗМІСТ
ВСТУП ……………………………………………………………………………. 3
1. Місце принципів 
менеджменту в системі управління …………………… 5
2. 
Розвиток поглядів на менеджмент та його принципи …………………… 10
2.1 Школи управлінської думки ………………………………………………. 10
2.2 Сучасні принципи управління …………………………….………………. 14
2.2.1 Класифікація принципів управління ……………………………….. 14
2.2.2 Принципи пріоритету, принципи відповідності, принципи
формування 
процесу організації ………………………………………..... 16
2.2.3 Сучасні 
принципи менеджменту Т. Піттерса і Р. Уотермена …….. 18
3. Сучасні принципи менеджменту на прикладі готельного комплексу «Україна»  …………………………………………………………………  20
3.1. Аналіз принципів менеджменту,що використовуються в практиці      управління готельним комплексом «Україна»  ………………………….. 20
3.2.Пропозиціїщодовдосконаленнявикористанняпринципівуправління менеджментом готельного комплексу «Україна» …………………………… 28
3.3.Розробкавласнихпринципів управлінняпідриємством готельного господарства на основі проведеного аналізу …………………………………... 32
ВИСНОВОК ………………………………………………………...…………...  35
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ …………………………………….. 37











ВСТУП
У кожному суспільстві і державі завжди приділялася величезна  увага управлінню та регулюванню повсякденного життя. Без цього важко підтримати її стійкість і забезпечити розвиток. Зараз, коли наша країна знаходиться в стадії болісних пошуків політичних та економічних рішень, особливо важливо, щоб керівник будь-якого рівня розумів, що успішне управління фірмою, підприємством і, нарешті, державою можливо лише при знанні наукових основ управління та вмінні творчо застосувати ці знання, тобто при володінні  мистецтвом управління. 
Теорія управління не може дати готові рекомендації для конкретних життєвих ситуацій, і кожна людина приймає рішення, ґрунтуючись на інтуїції і власному досвіді. Але будь-яка імпровізація спирається на глибоке знання законів, науково обґрунтованих і понятих людиною методів майстерності. В основі будь-якого виду мистецтва лежать продумані узагальнення, що виникають у процесі творчості. По-справжньому можна зрозуміти твір мистецтва, тільки осягнувши закони композиції, закони творчості. Таким чином, оволодіння базовими положеннями менеджменту - його принципами, є необхідною умовою вдосконалення управління суспільним і приватним виробництвом, поліпшення економічної інфраструктури і підйому народного господарства країни. 
Об'єкт дослідження - готельний комплекс «Україна». 
Предмет дослідження - використання принципів менеджменту в індустрії гостинності на прикладі готельного комплексу «Україна». 
Мета роботи - вивчити принципи сучасного менеджменту та провести їх аналіз у практиці управління готельним комплексом «Україна», а також розробити ряд пропозицій щодо вдосконалення використання принципів управління менеджментом підприємства готельного господарства на основі проведеного аналізу. 
Методи дослідження – метод пізнання і викладу; метод аналізу та синтезу; індуктивний та дедуктивний методи. 
Завдання курсової роботи: 
¾      Оцінити місце принципів менеджменту в систем і управління; 
¾      Вивчити розвиток принципів менеджменту; 
¾      Визначити особливості сучасних принципів управління підприємством; 
¾      Проаналізувати принципи менеджменту, що використовуються в практиці управління готелем «Україна»; 
¾      Розробитипропозиціїщодовдосконаленнявикористанняпринципівуправлінняготелемнаоснові вже існуючих. 
Результатом роботи є пропозиція адміністративно-управлінського персоналу готельного комплексу «Україна» власних рекомендацій щодо вдосконалення використання принципів управління і розробка деяких необхідних, на мій погляд, нововведень, спрямованих на підвищення ефективності управління підприємством готельного господарства. 
Область можливого практичного застосування - менеджмент на підприємствах готельного господарства з метою найбільш ефективної організації управління готелем. 
Автор роботи підтверджує, що наведений в ній розрахунково-аналітичний матеріал правильно і об'єктивно відображає стан досліджуваного процесу, а всі запозичені з літературних та інших джерел теоретичні, методологічні та методичні положення і концепції супроводжуються посиланнями на їх авторів.  При написанні курсової роботи були використані наступні методи: метод пізнання та викладу; метод аналізу та синтезу; індуктивний та дедуктивний методи.
Важливе значення при написанні курсової роботи надали підручники та навчальні посібники таких авторів як: Виханский О. С., Наумов А.І. «Менеджмент:людина, стратегія, організація, процес», Семенова І.І. «Історія менеджменту». Брас А.А. "Менеджмент: основні поняття, види, функції», Абчук В.А. «Менеджмент», Зайцева М.О. «Менеджмент в соціально-культурному сервісі і туризмі», а також словники-довідники, інтернет джерела, методичні вказівки і стандарт СТП БГЕУ від 20-03-2008. 
1. Місце принципів менеджменту в системі управління

«Управління - мистецтво, подібно медицині або інженерній справі, яка повинна покладатися на що лежить в його основі науку - концепції, теорії, принципи і методи». - Гарольд Кунц, президент Міжнародної академії управління. 
Поняття «управління», «менеджмент» відомі сьогодні практично кожній освіченій людині. Їх значимість особливо ясно була усвідомлена в 20-30-ті роки нинішнього століття. Управлінська діяльність перетворилася на професію, область знань - у самостійну дисципліну. Сьогодні очевидним є той факт, що високий рівень розвитку сучасного світу, здебільшого, пояснюється успішними методами і принципами управління. У будь-якій сфері потрібна компетентні керівники, їх соціальний шар перетворився на досить впливову суспільну силу, а професійна діяльність часто є найбільш важливим ключем до успіху. 
Уявлення про роль і місце управління організацією, про зміст управлінської діяльності, методи і принципи її здійснення неодноразово зазнавали істотних змін з тих пір, як управління стало розглядатися як особливий вид діяльності, здійснюваної в організації. Погляди на управління розвивалися в міру того, як розвивалися суспільні відносини, змінювався бізнес, удосконалювалася технологія виробництва, з'являлися нові засоби зв'язку й обробки інформації [1, c. 45]. 
Менеджмент в тій або іншій формі існував завжди там, де люди працювали групами і, як правило, у трьох сферах людського суспільства: політичної - необхідність встановлення і підтримання порядку в групах; економічної - необхідність у вишукуванні, виробництві і розподілі ресурсів; оборонної - захист від ворогів і диких звірів.
Менеджмент являє собою науку і 
мистецтво перемагати, вміння добиватися поставлених цілей, використовуючи працю, мотиви поведінки та інтелект людей. 
Сам термін «менеджмент» походить від давньоанглійського слова "manage" (латинське "manus") - «рука». Буквально слово manage означало «об'їжджати коней». Будучи пов'язаним з процесом їзди, з «управлінням» конем, зміст слова зберігся в понятті «управління». Воно й визначило назву цілої науки про управління. 
Вже в стародавніх цивілізаціях Єгипту, Греції, Риму і Китаю ті, які командували військами, здійснювали внутрішню політику і займалися організацією релігійного життя, потребували знаннях про методи ефективного управління. Такі грандіозні споруди, як єгипетські піраміди, свідчать не тільки про інженерний майстерності своїх творців, а й про їх умінні планувати і координувати роботу тисяч будівельників. Вже греки відокремлювали чисто технічні знання від мистецтва управління, яке вони вважали особливим ремеслом. Адміністративний геній римлян, що проявився у створенні ефективної системи управління, перетворив Рим з маленького містечка до столиці величезної імперії. 
Релігійні організації середньовіччя, і насамперед римська католицька церква, внесли свій внесок у розвиток управлінських технологій, створивши виняткову за складністю ієрархічну структуру, побудовану за територіальним принципом. Інші основні елементи сучасного управління, такі як єдиноначальність, делегування повноважень, виконавча вертикаль і принцип співвідношення лінійних і штабних підрозділів, вперше з'явилися у військових організаціях. Нарешті, промислова революція, що розгорнулася у XVIII ст., Характеризувалася стрімким зростанням числа мануфактур, запекло конкурували одна з одною. У кінцевому рахунку пошуки найбільш ефективної стратегії підприємства в цих умовах і призвели до виникнення науки управління як академічної дисципліни . 
Однак сьогодні замість звичного «управління» часто використовується англійське слово «менеджмент». Термін «менеджмент» по суті, є аналогом терміну «управління». Але термін «управління» набагато ширше, тому що застосовується до різних видів людської діяльності (управління автомобілем), різних сфер діяльності (управління в неживій природі, біологічних системах, в державі), до органів управління (підрозділам у державних і громадських організаціях, а також на підприємствах і в об'єднаннях).
Термін «менеджмент» застосовується лише до управління соціально-економічними процесами на рівні окремої організації, що функціонує в ринкових умовах, хоча останнім часом його почали застосовувати в США і у відношенні некомерційних організацій. 
Менеджмент це концепції управління в якій пріоритет віддається економічним інтересам, провідну роль відіграють економічні методи управління людьми. Наука управління має у своїй основі систему базових положень, принципів, які притаманні тільки їй, і при цьому спирається на закони, що вивчаються іншими науками, пов'язаними з управлінням. Очевидно, що, перш ніж приступити до вивчення соціально-психологічних аспектів управління та мистецтва на особистість і колектив, необхідно розглянути фундаментальні основи управління - його принципи. Саме слово «принцип» походить від латинського principium - початок, основа. У принципах узагальнюються всі відомі сучасній науці закони та закономірності, а також емпіричний досвід. Основними завданнями науки управління є вивчення та практичне застосування принципів розвитку всієї сукупності управлінських відносин і різних форм їх прояву при визначенні цілей, розробці планів, створення економічних та організаційних умов для ефективної діяльності трудових колективів. Вивчення та оволодіння цими закономірностями є необхідною умовою вдосконалення управління суспільним і приватним виробництвом, поліпшення економічної інфраструктури і підйому народного господарства країни. 
Поведінка одного з основних і найбільш складних суб'єктів управління - людини також будується на певних принципах, внутрішніх переконаннях, які визначають його відношення до дійсності, на нормах моралі і моралі. Принципи управління об'єктивні, тобто не залежать від волі і бажань окремих осіб, хоча будь-яка істина пізнається через складну систему суб'єктно-об'єктних відносин, і в цьому основна складність управління соціумом і окремою особистістю. Ці принципи не можна вважати абсолютною істиною, а тільки лише інструментом, що дозволяє хоча б трохи підняти завісу над надскладним світом особистості і колективу і лише підказати керівникові, як розумніше впливати на контрольовану систему і яку реакцію слід, мабуть, очікувати на керуючий вплив . 
У найбільш загальному вигляді принципи управління можна визначити як початкові по відношенню до процесу управління норми, правила і закономірності, що випливають із сутності та рівня розвитку суспільства та його продуктивних сил, дотримання яких (норм, правил і закономірностей) сприяє досягненню поставлених перед суспільством цілей і вирішення завдань.
Важливо виділити два моменти: 
1) принципи формулюються на основі законів і закономірностей розвитку економіки і організацій та на основі попереднього досвіду господарювання; 
2) принципи мають сенс тільки в тому випадку, якщо на їх основі організація може досягати своїх цілей.
Механізм формування принципів управління подано на малюнку 1.






Рис. 1  Механізм формування принципів управління
Як видно з рис.1 на зміст принципів управління чинять істотний вплив не тільки відомі сучасній науці закони управління і накопичений досвід. До факторів, що визначає принципи менеджменту можна віднести й існуючі на даний момент часу способи здійснення виробничої діяльності, форма власності на засоби виробництва, а також соціокультурні фактори. 
Принципи управління являють собою його основні початку, що випливають з відносин управління. Вони визначають вимоги до системи, структурі та організації процесу управління. 
Однак, не слід забувати, що хоча принципи менеджменту і містять найбільш загальні положення теорії та практики управління, їх не можна вважати непорушними і універсальними. У сучасному менеджменті відсутній єдиний і загальновизнаний набір принципів управління. Практично у кожного дослідника, який вивчає проблеми управління, є свої розробки в цій галузі.
Один з представників наукової організації праці, творець "теорії адміністрації" Анрі Файоль говорив: "Число принципів управління необмежено. Всяке правило, всяке адміністративне засіб, що зміцнює соціальне утворення або полегшує його відправлення, займає своє місце серед принципів, у всякому разі, на весь той час, поки досвід стверджує його в цьому високому званні. Зміна стану речей може викликати зміну правил, викликаних до життя цим положенням. 
Таким чином, мистецтво управління не може спиратися, тільки на інтуїцію, талант керівника. Це мистецтво грунтується на солідну теоретичну базу, накопиченої за тисячі років людською цивілізацією, - на принципах, законах управління. Принципи управління визначають закономірності формування керованої системи: її структури, методи впливу на колектив, формують мотивацію поведінки його членів, враховують особливості технології і технічного оснащення управлінської праці.



2.
 Розвиток поглядів на менеджмент та його принципи

2.1 Школи управлінської думки 
У результаті розвитку науки управління за сто з невеликим років виникло кілька різних підходів, які складають сьогодні сучасну теорію менеджменту. Первісне формування науки про управління організаціями відбувалося в рамках чотирьох шкіл «шкіл управління» наукового управління, адміністративної, людських відносин і кількісної. Далі послідовно виникали роцесний, системний і ситуаційний підходи. 
1. Школа наукового управління - Г. Форд, Ф. Тейлор. Творці школи вважали, що використовуючи спостереження, виміри, логіку й аналіз можна удосконалити багато операцій ринкового праці. Першою фазою методології даної школи були аналіз змісту роботи і визначення її основних компонентів. Цей напрямок характерно на базі раціоналізації, типізації та конвеєризації.
Основні принципи наукового управління Тейлора полягають у наступному: 
- Розробка оптимальних методів здійснення роботи на базі наукового вивчення витрат часу, рухів, зусиль і т.п.; 
- Абсолютне дотримання розроблених стандартів; 
- Підбір, навчання і розстановка робітників на ті робочі місця і завдання, де вони можуть дати найбільшу користь; 
- Оплата за результатами праці (менші результати - менше оплата, більші результати - більше оплата); 
- Використання функціональних менеджерів, які здійснюють контроль за спеціалізованими напрямами; 
- Підтримка дружніх відносин між робітниками і менеджерами з метою забезпечення можливості здійснення управління.
Ставлення до людського фактору. Для цієї школи 
характерне систематичної використання стимулювання працівників з метою зацікавити працівників у збільшенні продуктивності праці. Передбачалася можливість перерв у виробництві, в тому числі і для відпочинку. Важливим є, на думку теоретиків тієї ж школи, відбір людей, які з інтелектуальних і фізичним якостям відповідали виконуваній роботі. Вони також надавали великого значення навчання
2. Адміністративна школа управління (класична). – Анрі Файоль (1920-1950 рр.). 
Мета школи: створення універсальних принципів управління, дотримання яких призведе організацію до успіху.  Принципи управління Файоля (Додаток А): 
а) поділ праці. Метою поділу є виконання роботи більшої за обсягом і кращою за якістю при тих самих зусиллях; 
б) повноваження і відповідальністьВідповідальність націлена на виконання, а повноваження дають право віддавати наказ; 
в) дисциплінаДисципліна передбачає справедливе застосування санкцій; 
г) єдиноначальність; 
д) підпорядкованість особистих інтересів загальним; е) централізація. Необхіднозабезпечитинайбільшправильнеспіввідношенняміжцетролізаціей і декзентролізаціей в залежності від конкретних умов; 
ж) винагорода персоналу; 
з) порядок; 
і) ініціатива персоналу; 
к) корпоративний дух (відданість організації); 
л) єдність напряму.
Кожна група, що діє в рамках однієї мети, повинна бути об'єднана єдиним планом і мати одного керівника. Аналогічні принципи були сформульовані в той же період Леніним у книзі "Чергові завдання радянської влади". Головна відмінність Ленінських положень менеджменту - в особливому виділення завдання підвищення продуктивності праці як найважливішої для підвищення добробуту народу. 
3. Школа людських відносин і поведінкові науки (бихевио-ризм) (1930-1950 рр.).. Незважаючи на розвиток школи наукового управління і класичної школи такий елемент ефективної організації, як людський фактор був не повністю усвідомлений. У відповідь на це - зародився рух за людські відносини. Представники: Елтон Мейо, А. Маслоу. Мейо проводячи експеримент виявив, що чітко розроблені виробничі операції і гарна заробітна плата не завжди вели до підвищення продуктивності праці. Сили, що виникали в ході взаємодії між людьми, часто перевершували зусилля керівників. Зрозуміти причини цього явища допомогли дослідження А. Маслоу: 
Фізіологічні потреби (винагороди); 
- Безпеки (охорона праці); 
- Приладдя (до певного кола); 
- Визнання (оцінка суспільства); 
- Самореалізація (ідеї). 
4. Сучасна школа менеджменту. 
а) школа науки управління (1950-1990 рр..) базується на теорії прийняття рішень. Формування школи пов'язано з виникненням кібернетики і досліджень операцій. За своєю суттю дослідження операцій - це застосування методів наукового дослідження до операційних проблем організації. Після постановки проблеми група фахівців розробляє модель ситуації. Модель - це форма представлення реальності, що спрощує цю реальність, що забезпечує розуміння її складності. Після створення моделі її змінним задаються різні кількісні значення для того, щоб усвідомити стан між ними. Ключовою характеристикою цієї школи є заміна совісних міркувань моделями, параметрами та кількісними значеннями. Це все дає можливість застосовувати ЕОМ до обробки цих даних. 
б) процесний підхід до менеджменту. Процес - це певна сукупність дій, спрямованих на перетворення ресурсів, які найчастіше виступають у вигляді продуктів і послуг. Управління розглядається як процес, тому що робота по досягненню мети за допомогою інших людей - це серія безперервних взаємопов'язаних дій. Управлінські функції також є процесами. А. Файольвиділив 5 функцій управління: планувати, організовувати; розпоряджатися-ся; контролювати; координувати.  Сучасна точка зору дозволяє виділити такі функції у найзагальнішому вигляді: планування, організаціямотивація, контроль. 
Ці функції визначені сполучними процесами: комунікація та прийняття рішень. 
в) системний підхід до менеджменту.
Теорія систем вперше була застосована в точних науках і техніці.
В кінці 50-х років принципи теорії систем стали застосовуватися в менеджменті. 
Система - це деяка цілісність що складається з взаємозалежних частин, кожна з яких вносить свій внесок у характеристики цілого. Всі організації є системами. Існують: - закрита система має жорсткі фіксовані межі та дії, не залежно від середовища навколишнього системи; відкрита система характеризується взаємодією із зовнішнім середовищем.
Модель організації як відкрита система: організація має входи - надходять із зовнішнього середовища 
інформація - капітал, людські ресурси, матеріали. У процесі своєї діяльності організація обробляє ці входи, перетворюючи їх у свої виходи (продукцію, послуги). Якщо система управління ефект, то вході в процесу перетворення утворюється додана вартість входів. У результаті з'являється прибуток збільшення частки на ринку, збільшення обсягу продажів і т.д. 
г) ситуаційний підхід до менеджменту.
Центральним моментом системного підходу є 
ситуація тобто конкретний набір обставин роблять вплив на організацію у даний час. Ситуаційний підхід намагається пов'язати конкретні прийоми та концепції з визначеними конкретними ситуаціями для того, щоб досягти мети організації найбільш ефективно. 
Узагальнюючи вищевикладене, слід зазначити, що в історії розвитку науки про управління можна виділити чотири чітко помітні школи, до числа яких входять: школа наукового управління, адміністративна школа, школа психології і людських відносин, а також сучасна школа. Друга половина ХХ століття характеризувалася збільшенням управлінського контролю за всіма змінними бізнесами і це призвело до розробки кількісних підходів до прийняття управлінських рішень. Використання в управлінні системного підходу полегшило завдання розгляду організацій в єдності їх складових частин, не розривало пов'язаних із зовнішнім світом, а це посилило значення, ситуаційного підходу до управління, який передбачає, що організація всередині підприємства є відповідь на вплив з боку середовища. Всі ці класичні принципи управління стали основою для сучасних принципів менеджменту і застосовуються на сучасному етапі управління. 

2.2 Сучасні принципи управління 
2.2.1 Класифікація принципів управління 
В основі будь-якої системи теоретичних понять повинна лежати їх класифікація. До класифікації принципів управління в даний час також існує кілька різних підходів. 
Найбільш оптимальною є класифікація принципів управління за допомогою їх поділу на три групи, наведена на рис. 2. Згідно із зазначеним способом класифікації вся існуюча сукупність принципів управління поділяється на три основні групи. До першої групи належать загальні принципи управління, що стосуються системи управління в цілому. До другої групи - принципи управління, які стосуються окремих компонентів системи управління. Принципи, що входять у третю групу регламентують порядок і правила управління конкретними видами діяльності.

                                         Рис. 2 - Класифікація принципів управління
                                                                                    Примітка - Джерело: [4, с. 30]. 
У системі загальних принципів управління на сучасному етапі основне місце займають принцип наукової обґрунтованості управління, принцип системного підходу до вирішення управлінських завдань, а також принципи оптимальності, гнучкості, демократизації, регламентації і формалізації управління. 
Основним у системі загальних принципів керування по праву можна вважати принцип наукової обґрунтованості управління. Науковий підхід до менеджменту вимагає суцільного, комплексного вивчення всієї сукупності факторів, що впливають на ефективність функціонування організації, з наступним застосуванням отриманих знань на практиці управління.
Другим, не менш важливим принципом менеджменту є принцип системного підходу до вирішення управлінських завдань. Системний підхід вимагає, щоб
керівники розглядали організацію як сукупність взаємопов'язаних, взаємозалежних і постійно взаємодіють один з одним елементів, таких як: люди, структура; завдання і технології, які орієнтовані на досягнення різних цілей. 
Принцип оптимальності управління встановлює вимогу досягнення цілей управління з мінімальними витратами часу і коштів.
З вищеназваним принципом нерозривно пов'язаний принцип гнучкості управління, практична реалізація якого дозволяє забезпечити своєчасну адаптацію організації до мінливих умов зовнішнього середовища або її швидку перебудову 
відповідно до нових цілями функціонування.
Із зростанням ролі соціальних чинників у менеджменті на перший план вийшов принцип демократизації управління, який містить вимогу про задоволення інтересів власників, керівників, трудового колективу і окремих працівників організації на справедливій основі. 
Згідно з принципом регламентації всі процеси, що відбуваються в системі управління, повинні бути жорстко регламентовані. Іншими словами в будь-якій організації повинна бути розроблена розгорнута система правил і норм, що визначають порядок функціонування як організації в цілому, так і її окремих структурних підрозділів. 
Принцип формалізації передбачає формальне закріплення норм і правил функціонування організації, у вигляді наказавши, вказівок і розпоряджень керівника, а також у вигляді положень про конкретні структурних підрозділах та посадових інструкцій. 
Застосування принципів регламентації і формалізації дозволяє впорядкувати процес функціонування організації, зробити його більш планомірним і раціональним [4, c. 32]. 

2.2.2 Принципи пріоритету, принципи відповідності, принципи формування процесу організації 
Е.А. Смирнов вважає, оскільки будь-яка матеріальна система проходить у своєму розвитку статистичні і динамічні етапи життєвого циклу, то їй притаманні принципи пріоритету, принципи відповідності, принципи формування процесу організації. Спробуємо розглянути наступні принципи більш докладно. 
Принцип пріоритету. Принцип пріоритету мети зводиться до того, що в системі мета-завдання-функція найвищий пріоритет буде мати мету, потім завдання і нарешті, функція. 
Принцип пріоритету функцій над структурою при створенні організації здійснюється реалізацією певного набору цілей через формування набору завдань, функцій і набору виробничих і управлінських ланок і структур.
Принцип пріоритету структур над 
функціями в діючих організаціях означає, що в організаціях поступово налагоджуються взаємозв'язку між елементами структури, зайві поступово відмирають, а відсутні поступово з'являються. При цьому залишається невеликий вибір нових наборів функцій.
Принцип пріоритету суб'єкта управління над об'єктом при створенні структурного підрозділу зводиться до того, що при створенні організації засновники повинні підбирати вид діяльності, необхідний персонал, місце розташування на свій розсуд. 
Принцип пріоритету об'єкта управління над суб'єктом для діючих організацій означає, що управлінці організації повинні підбиратися під конкретні структурні підрозділи з урахуванням встановлених вимог. 
Принцип відповідності. Принцип відповідності між поставленими цілями і виділеними ресурсами означає, що кожної поставленої мети повинен відповідати набір матеріальних, фінансових і людських ресурсів, які необхідні для виконання завдань. 
Принцип відповідності розпорядження і підпорядкування зводиться до того, що у кожного працівника повинен бути один лінійний керівник і будь-яку кількість функціональних. 
До принципів відповідності відносять ще принцип ефективності виробництва та економічності; принцип оптимального поєднання централізації і децентралізації виробництва і управління; принцип прямоточності; принцип ритмічності, принцип пропорційності. 
Принципи формування процесу організації . У формуванні процесу організації використовуються наступні принципи: стійкість - Створення необхідних запасів, що компенсують можливі відхилення від цілей внаслідок ситуації, що виникла; мінливість - Створення запасних варіантів при заздалегідь передбачених збурюючи впливів; безперервність - процес пов'язаний з поступовими змінами у виконанні операцій; циклічність - процес постійного коректування виконаних операцій; однократність - Процес однократного проходження по всіх етапах до досягнення поставленої мети.

2.2.3 Сучасні принципи менеджменту Т. Піттерса і Р. Уотермена 
В якості сучасних принципів менеджменту можна також розглядати систему принципів, запропоновану Т. Піттерсом і Р. Уотерменом.
На мій погляд, ці принципи є найбільш оптимальними: 
1. Орієнтація на досягнення успіху. Під цим принципом розуміються постійний пошук найкращих шляхів розвитку підприємства, уміння вибрати правильний напрямок діяльності і сконцентруватися на ньому, вміння виробляти адекватні методи вирішення виникаючих у фірми проблем. 
2. Орієнтація на споживача.  Цей принцип означає: ясно і чітко усвідомлювати інтереси свого споживача, з повагою і розумінням ставитися до запитів споживачів своєї продукції, спонукати кожного співробітника фірми до інновацій і постійного вдосконалення продукції. I 
3. Підприємливість.  Цей принцип базується на культивуванні у фірмі: індивідуальної ініціативи всіх співробітників; рішучих, але виважених дій персоналу на підставі прогнозу наслідків; відповідальності працівників за свої дії. 
4. Продуктивність.  Даний принцип може бути досягнутий наступними діями: підтримка прагнення співробітників створити цікаву професійне життя; постійне навчання персоналу; орієнтація співробітників на регулярні зміни, пов'язані з динамікою ринку; ототожнення співробітників з фірмою, коли кожен працівник - це «своя людина» для колективу. 
5. Зв'язок з життям.  Цей принцип спирається на об'єктивні економічні закони і реальну оцінку виробничої ситуації, вироблення простих і зрозумілих критеріїв оцінки діяльності кожного працівника і фірми в цілому, регулярний аналіз та необхідне коректування цілей і завдань, зміцнення зв'язків організації з зовнішнім оточенням, орієнтацію діяльності організації на інтереси своїх споживачів і суспільства в цілому, вміння вчитися на помилках, своїх і чужих. 
6. Вірність своїй справі.  Вона формується на основі загальнолюдських цінностей, місії (філософії) організації, соціального партнерства та взаємної вигоди, створення атмосфери спільності інтересів, фірми і персоналу. 
7. Простота структури і управління.  Це досягається за рахунок переваги «плоских» структур перед «високими» як у власне фірмі, так і в керівництві нею; децентралізації управління і делегування «вниз» значної частини владних повноважень; широкого залучення співробітників до процесів творчого пошуку і прийняття управлінських рішень. 
8. Поєднання свободи і відповідальності.  Цей принцип передбачає баланс повноважень, свободи дій і персональної відповідальності працівників; коректну за формою, але тверду за змістом вимогливість до виконання своїх обов'язків і дотримання професійної культури; турботу про персонал з боку фірми;свідому дисципліну і працьовитість працівників.
Незважаючи на теоретичний вигляд, принципи менеджменту дуже практичні. Опора на них у своїй діяльності допомагає 
менеджерам працювати на рівні сучасних досягнень науки управління [9, c, 54].
Таким чином, принципи менеджменту досить різноманітні, однак головний акцент сьогодні приділяється людському чиннику, коли управління грунтується на стимулюванні працівників, створення в організації атмосфери взаємної довіри і розуміння.



3. Сучасні принципи менеджменту на прикладі готельного комплексу «Україна» 

3.1 Аналіз принципів менеджменту, що використовуються в практиці управління готельного комплексу «Україна»
З розвитком міжнародного поділу праці, розширенням міжнародних зв'язків, вдосконаленням туристичного 
бізнесу значно розцвів і готельний бізнес. Поряд з цим посилюється конкуренція між готелями, що вдосконалюють сервіс і вишукують нові і привабливі для клієнтів форми обслуговування. На ринку готельних послуг Дніпропетровська склалася наступна ситуація: одні готелі відчувають себе на ринку готельної індустрії впевнено, інші закриті на реконструкцію, треті перебувають у стані спаду. У постійно змінюються умовах мало готелі можуть скласти гідну конкуренцію. 
Успіх у роботі будь-якого готелю (зростання рівня і якості обслуговування, її конкурентоспроможності в сучасних умовах) залежить не тільки від технічної оснащеності. Велика роль у цьому відводиться вдосконаленню рівня управлінської діяльності, який грунтується на принципах управління.
Готельний комплекс «Україна» - це сучасний готель з комфортними номерами та широким спектром пропонованих послуг. Свою діяльність готель "Україна" розпочала в 1991 р. Її будівництво було обумовлено необхідністю обслуговування великих туристичних груп, що прибувають по лінії внутрішнього та в'їзного туризму. Слід зазначити, що в той час по території республіки проходило більше 100 всесоюзних туристичних маршрутів.
 З плином часу багато чого змінилося: зменшилася кількість туристів, що прибувають до України, змінилися мети приїзду гостей, але готель " Україна" зуміла зберегти найкраще, накопичене за роки роботи, і не втратила своїх клієнтів. 

Готель має свій неповторний стиль, що поєднує в собі «витончену простоту» і модну сучасність. Життєрадісність, комфортність і свіжість дизайну поєднуються в інтер'єрах номерів, формуючи позитивний настрій і створюючи мотивуючу обстановку для відпочинку і роботи.
Для успішного керівництва та функціонування готелю необхідно направляти (орієнтувати) її і керувати нею в правильному напрямку і оптимальним способом. Тому діяльність готелю «Україна» грунтується на наступних принципах управління:
1) Орієнтація на досягнення успіху  Під цим принципом мається на увазі вміння готелю «Україна» вибирати напрямки діяльності, які передвіщають успіх, і концентрація діяльності на цих напрямках. Спочатку готель була орієнтована на обслуговування туристичних груп. Але з огляду об'єктивного стану речей на це розраховувати не доводиться. В даний час пріоритетний напрямок для готелю - діловий туризм, який є сьогодні основним сегментом світового ринку гостинності. Це напрямки є найбільш актуальним. Так як витрати ділових туристів зазвичай втричі більше, ніж витрати будь-яких інших мандрівників. 
2) Доступні ціни  Слід зазначити, що за співвідношенням ціна - якість пропозицію готельного комплексу "Україна" вигідно відрізняється від конкурентів. На основний сегмент номерного фонду, який користується найбільшим попитом у споживачів, ціни нижчі.
Структура номерного фонду готельного комплексу "Україна" представлена ​​на рисунку 3.
Рисунок 3 - Структура номерного фонду готелю «Україна»
                   Примітка - Джерело: власна розробка на основі даних підприємства. 
3) Орієнтація на споживача: 
- Основна місія роботи готелю виражена таким слоганом: «Завжди вам раді». 
- Місце розташування готелю є вигідним і доступним для гостей і постояльців. " Готель «Україна»  розташований в діловому центрі Дніпропетровська в декількох хвилинах ходьби від адміністративних і урядових будівель, музеїв і театрів, торгових центрів і основних магазинів міста, ресторанів і казино. Як тільки Ви входите в готель, Ви відразу потрапляєте в атмосферу гостинності і привітності. Всі співробітники готелю завжди з радістю допоможуть Вам вирішити всі виникаючі у Вас проблеми.
- «Діловим» гостям готель «Україна» пропонує номери на "бізнес-поверхах", а також номери VIP-класу, ресторан при готелі, можливості для відпочинку і дозвілля. Результати досліджень закономірностей ділових подорожей показують, що бізнес-мандрівники часто потребують спеціалізованих послуги. У готельному комплексі "Україна" цьому приділяється особлива увага, тому що пропозиція додаткових послуг вигідно виділяє готель з ряду інших і часом є для деяких клієнтів важливим аргументом при виборі готельного підприємства. Міжнародний телефонний зв'язок, факс, Інтернет, сауна, басейн, солярій, масаж, пральня, кіоски, камера схову, автостоянка, конференц-зал, казино і нічний клуб - ось неповний перелік послуг, що надаються готельним комплексом. В оснащення конференц-залу входять: великий стіл для переговорів, трибуна для виступів, телевізор з можливістю підключення відеокамери, відеомагнітофон, проекційний екран, мультимедійний проекторприродне освітлення. Гості можуть відвідати сучасну сауну готельного комплексу «Україна». У їх розпорядженні: парилка, сучасний інтер'єр, прекрасний басейн з підсвічуванням, водяна гармата, затишна кімната відпочинку, комплекс додаткових послуг. Відвідувачам сауни пропонуються послуги масажиста, які допоможуть зняти втому і отримати заряд бадьорості. Додатково в сауну можна замовити рясне меню. Гостям та мешканцям готелю пропонуються послуги пральні з прання і прасування чоловічого, жіночого та дитячого одягу (якщо це дозволено виробником одягу). До послуг клієнтів дві автостоянки на території готельного комплексу - перед головним входом і у внутрішньому дворі. Також готельний комплекс надає приміщення для зберігання багажу, пункт обміну валюти (цілодобово), банкомат і багато іншого. 
Багаторівнева система обслуговування дозволяє задовольнити будь-які запити гостей: від короткострокового екскурсійного перебування або тривалого та комфортного відпочинку до організації масових ділових і культурних заходів. . 
4) Постійне поліпшення 
Постійне поліпшення діяльності готелю в цілому розглядається як незмінна мета. 
Застосування принципу "безперервне поліпшення" проявляється через: 
- Використання узгоджується підходу до безперервного поліпшення у всій готелі; 
- Встановлення цілей з управління і виміру ходу безперервного поліпшення; 
- Визнання і підтвердження поліпшень. 
- Перш за все, з метою підвищення рівня пропонованих послуг у готелі йде інтенсивна реконструкція номерного фонду. 
- Постійно удосконалюються форми обслуговування в ресторані. Так, сніданки гостям готелю пропонуються у формі шведського столу, що значно зменшило кількість нарікань на якість обслуговування. 
- Належна увага приділяється питань персоналу, особливо контактного, і неважливо, молоді це співробітники або мають досвід роботи, - головне, щоб персонал був тактовний, послужливий, виявляв новаторство, чуйність, відповідальність при обслуговуванні клієнтів. 
- Готель "Україна" не стоїть осторонь від інформаційних технологій. Активно використовується Інтернет, як засіб продажу готельного продукту, крім того, ведеться робота по впровадженню систем автоматизації та бронювання. 
- Крім цього, реалізується програма з маркетингу та реклами. Постійно приймається участь у спеціалізованих туристичних виставках. 
- У зв'язку із проведеною роботою з сертифікації є бажання в майбутньому просувати бренд готелю " Україна", підтверджений зірками, а також формувати імідж, підкріплений якістю пропонованих послуг. 
5) Позитивний підхід  Працівники готелю «Україна» упевнені - отримати хороші результати в роботі можна тільки в одному випадку, якщо людина налаштована позитивно: 
· До себе; 
· До колег; 
· До клієнтів. 
Одне з ключових положень - посміхайся! Найголовніше наслідок з принципу «Позитивний підхід» в готелі «Україна»: перед критикою назви три позитивних моменти. 
6) Порядок. Кожен працівник у готелі має своє робоче місце і знаходиться на цьому місці. Крім того кожна робота і кожне виконання завдання починається і закінчується наведенням порядку: на столі, в комп'ютері, в голові. 
7) Прийняття рішень на підставі фактів
Застосування принципу "підхід до прийняття рішень на основі фактів" у готелі «Україна» проявляється в наступних напрямках: 
- Забезпечення за допомогою аналізу достатньої точності та достовірності даних та інформації; 
- Доступність даних для тих, хто її потребує; 
- Прийняття рішень та узгоджених дій на основі аналізу фактів, підтверджених досвідом та інтуїцією. 


8) Поетапність. Всі завдання і роботи вирішуються послідовно, крок за кроком. Вітається жорстке і коректне вибудовування причинно-наслідкових зв'язків в обговоренні питань, аргументації та вирішенні завдань. 
9) Наявність і розкладів . Цей принцип був сформульований ще Емерсоном, але застосовується і на сучасному етапі в діяльності всіх готелів. Готель «Україна» не виняток. Тут кожен працівник діє у відповідності з нормами і виходить на робоче місце відповідно до свого розкладу. 
10) Принцип ієрархічної впорядкованості. Готель складається з "сімейства" розташованих один над одним рівнів управління, відображаючи загальну закономірність природи. Отже, організація працівників є багаторівневою, багатоступеневою, тобто впорядкованою. Така організація зазвичай і позначається вже відомим словом "ієрархія". Головним представником керуючого ланки на підприємстві є Генеральний Директор Д.Л. Алешко. Організаційна структура готелю «Україна» - Додаток Б. 
11) Принцип єдиноначальності. Кожен працівник отримує накази тільки від одного начальника. 
12) Принцип "відкритих дверей". Для того щоб потрапити на прийом до директора, співробітникам необов'язково записуватися. Директор практично постійно знаходиться на робочому місці, причому, утримуючи його в повному порядку (мінімум паперів на столі), завжди готовий прийняти співробітників з різних питань, відкритий для прохань (наприклад, від маркетолога надійшло прохання встановити телефонний апарат на робочому місці, і саме директор її вирішив, причому в найкоротші терміни). До речі, співробітники вважають за краще звертатися саме до неї з своїми проханнями, минаючи безпосередніх начальників своїх підрозділів, і, через велику зайнятість і напливу відвідувачів, директору часто доводиться ігнорувати вхідні дзвінки по мобільному телефону, так як він не встигає відповідати на них, займаючись інколи менш значними справами, ніж вимагає його посада.
Однак слід зазначити, що деякі принципи управління застосовуються не в повній мірі або не застосовуються взагалі. До таких принципів слід віднести:
13) Принцип оптимального поєднання централізації і децентралізації в управлінні. Заступники директора (2 чоловіків, 1 жінка) - представники вищої управлінської ланки - займаються координацією діяльності всіх служб, що перебувають у їх підпорядкуванні, проте їх робота не зосереджена лише на управлінні. Вони приймають безпосередньо рішення всіх питань, не радячись з нижчестоящими співробітниками, не прислухаючись до їх думки, не заохочуючи ініціативи, не делегуючи повноважень, діючи за принципом "я сам". Директору доводиться займатися діяльністю рівня, який менш відповідає його становищу, тобто відвідувати час від часу бар, ресторан, щоб перевірити, як працюють співробітники. Про делегування повноважень мова не йде - директор воліє бути на чолі всього, без потенційних кандидатів на його посаду. Ще навіть А. Файольговорив: «Питання про централізації і децентралізації є простим питанням міри. Необхідно знайти ступінь її, найбільш сприятливу для підприємства ». На мій погляд, децентралізація управління звільняє членів колективу від постійної надокучливої ​​опіки, ефективно стимулює ініціативу, повніше розкриває потенційні можливості особистостей. Рядовий працівник виконує завдання з подвоєною енергією, якщо йому надається хоча б мінімальна ступінь дійсного контролю ситуації. Керівники готелю «Україна» просто побоюються втратити контроль над керованою системою. Вони не намагаються звільнити свого часу від менш складних повсякденних справ, рутинних операцій і не можуть сконцентрувати свої зусилля на вирішенні завдань більш складного управлінського рівня, що не сприяє підвищенню кваліфікації співробітників, мотивації їх праці, прояву ініціативи і самостійності. 
14) Принцип автоматичного заміщення відсутнього. Заміщення відсутніх (хвороба, відпустка, відрядження) повинно вирішуватися автоматично на основі діючих службових посадових інструкцій і регулюватися формально. Проте в готелі існує ряд проблем, пов'язаних з впровадженням цього принципу. Два фахівці, милі дами, не відчували один до одного симпатій. Одна з них пішла в трудову відпустку, і начальник відділу попросив два взяти під свій контроль оголена ділянку роботи. Начальник умовляв, просив, нарешті, наказав - адже справа страждає!Але співробітниця відмовилася, посилаючись на те, що в її посадовій інструкції нічого не зазначено про заміну працівника у разі його хвороби і про те, що вона зобов'язана виконувати окремі, разові доручення. І формально вона має рацію. Начальнику нічого не залишалося зробити, як взяти на себе відповідальність за виконання додаткової роботи і під співчутливими поглядами співробітників внести необхідні зміни в посадову інструкцію. 
15) Принцип відповідності. Визначити відповідність працівника займаній посаді - завдання не з легких. Необхідний досвід і вміння відокремити професійні ділові якості від словесної мішури і зовнішньої помпезності співробітника. Найчастіше люди намагаються відкусити більший шматок, чим можуть проковтнути, адже зазвичай людина дуже високої думки про свої здібності та інтелект. Загалом, ситуація за наймом працівників у готелі досить типова: все вирішують зв'язки і знайомства, а не професіоналізм, бажання працювати, прояв ініціативи, особисті якості і т.д. Тому деякі працівники просто не відповідають займаній ними посади.
16) Принцип підвищення кваліфікації . У готелі переважає персонал старше 40 років, люди, що працюють виключно на використанні своїх навичок і досвіду, у більшій частині не мають відповідної освіти. У готелі не існує жодних навчальних програм, тренінгів для персоналу, працівників не відправляють навіть на семінари, що проводяться в самому готелі різними організаціями. Так, наприклад, якийсь час назад в готелі проводився семінар на тему: "Комп'ютерні технології", куди не потрапив жоден з працівників. Однак слід відзначити і деякі успіхи готелю. Так ще декілька років тому служба прийому і розміщення була представлена ​​12 жінками у віці від 40 років. Лише одна співробітниця вільно володіла англійською мовою. Зараз же ситуація змінилася. Рецепція представлена ​​молодими співробітниками, вільно володіють іноземною мовою, серед яких є випускники нашого факультету.

3.2 Пропозиції щодо вдосконалення використання принципів управління готельним комплексом «Україна»
Аналізуючи зібрану мною інформацію про готельний комплекс " Україна", можна вказати ряд шляхів, які, на мій погляд, могли б поліпшити окремі моменти з управління готелем і, відповідно, якості послуг, що надаються, а отже, і збільшення прибутку.
В даний час випускається значна кількість молодих фахівців в області гостинності (прикладом тому є наш факультет), знання та ідеї яких можна було б використовувати і навіть покласти в основу нового напряму у сфері управління готелями. На жаль, в даний час на підприємствах гостинності (як, втім, і скрізь) переважає система непотизму [1], де родинні зв'язки і знайомства стоять на першому місці при відборі кандидатів на посаду. У той же час необхідно відзначити, що існуючі умови зміняться в найближчому майбутньому, так як, для того щоб отримувати стабільний і високий прибуток серед постійно зростаючої кількості підприємств сфери гостинності, необхідні ефективні способи управління, висококваліфікований персонал, впровадження комп'ютерних технологій і т.д. Все це можуть надати молоді фахівці з сучасними поглядами і володіють необхідними знаннями.
Здатність сприймати нову інформацію, в тому числі і в системі підвищення кваліфікації, з віком знижується. Графік залежності сприйняття знань від вікової характеристики людини відображений на малюнку 4. Однак при сучасних темпах розвитку провідних галузей знання, і особливо теорії і практики управління, кожного фахівця необхідно удосконалювати свою професійну підготовку.



Рис. 4 - Швидкість сприйняття знань і відносна засвоюваність навичок в залежності від віку
                                                                       Примітка - Джерело: власна розробка.

На мій погляд, в якості найбільш ефективного методу навчання персоналу в готелі може використовуватися ротація по службі, коли фахівців різного профілю переміщають на строк від трьох місяців до року з відділу у відділ. Ротація дозволяє ознайомити працівників фірми з багатьма сторонами діяльності готелю, усвідомити необхідність координації і взаємозв'язку відділів.
Також, необхідно відзначити, що введення навчальних програм, тренінгів, семінарів для існуючого персоналу, вплинуло б на ефективність праці співробітників, причому, це необов'язково повинні бути дорогі програми із залученням фахівців високого класу. Досить запросити викладачів з університетів або навіть самим керівникам організувати проведення подібного тренінгу, вивчивши попередньо необхідну літературу.
Керуючий персонал готелю виконує, на мій погляд, занадто багато обов'язків, не делегуючи своїх повноважень і, таким чином, не мотивуючи співробітників. Не допомагає їм виявити ініціативу й уміння. Тому я б порадила керівному персоналу "поділитися" обов'язками і більше роботи перекладати саме на плечі підлеглих, лише контролюючи робочий процес і втручаючись у разі потреби. Слід знову нагадати, що головне завдання керівника - не самому виконувати роботу, а забезпечити організацію трудового процесу силами колективу, взяти на себе відповідальність і застосувати владу для досягнення поставленої мети.
Однак, на мій погляд, принцип делегування повноважень буде ефективним у тому випадку, якщо: 
- Підлеглі дійсно знають і розуміють, які нові обов'язки передані їм. Позитивну відповідь співробітника на запитання: "Чи все вам зрозуміло?" - Не завжди буває правдивою: він може помилятися, а може боятися зізнатися, що не все зрозумів; 
- Співробітник підготовлений до виконання нових функцій завчасно, є впевненість у його здатності виконати завдання, та забезпечено дію механізму стимулювання і мотивації; 
- Підлеглий не буде отримувати "цінних вказівок" від іншого начальника через «голову» свого безпосереднього керівника; 
- Виконавець знає свої права і обов'язки повністю; 
- Виконавець вільний у своїх діях: чим менш помітно участь керівника у виборі шляхів реалізації поставлених завдань, тим краще; 
- Виконавець упевнений у своєму праві йти на продуманий ризик і робити помилки. Такий приклад є важливим як спосіб боротьби з рутиною і відсталістю в діяльності апарату управління; 
- Будуть встановлені конкретні цілі та строки виконання завдання; 
- Підлеглий буде правильно розуміти необхідність контролю ходу виконання і давати об'єктивну інформацію про відхилення від планових показників; 
- Виконавець розуміє, що він не тільки має право приймати оперативні рішення, але і зобов'язаний здійснювати їх прийняття у разі необхідності. Людина, який отримав повноваження, не тільки може, а й зобов'язаний, діяти, якщо цього вимагає ситуація, він повинен знати, що йому доведеться звітувати не лише за свої рішення, але й за бездіяльність. Особливо це положення є важливим при виникненні екстремальних ситуацій, в умовах кризи, коли людський фактор набуває особливого значення. 
Слід брати до уваги і принцип відповідності, який необхідно застосовувати при підборі і розстановці кадрів. Будь-яка компанія втрачає хороших працівників, просто опинилися не на своєму місці, вони, можливо, отримали б більше задоволення і досягли б величезних успіхів, якби їх не звільняли, а переводили на більш придатну для них роботу. Цілком очевидно, що чим раніше виявляється суть проблеми, тим краще шанси на її рішення.
Що стосується заміщення відсутнього-воно вимагає від виконавця необхідної підготовленості і досвіду. Керівникам слід бути уважними: посадові інструкції необхідно грамотно складати, постійно коригувати з урахуванням відбуваються в системі змін і вимагати їх чіткого виконання. Слід пам'ятати, що непродуманий, розроблений наспіх документ може незабаром зажадати нових доповнень, роз'яснень.
Форма організації та управління в готелі вертикальна, не дозволяє повноюмірою керівникам різнихпідрозділівповноціннообмінюватися інформацієюодин з одним. Тому, можна порекомендувати варіант трохи спростити цю ситуацію, встановивши горизонтальні зв'язки між управлінським персоналом, що значно б поліпшило та прискорило обмін даними між ними.
Таким чином, підводячи підсумок, слід зазначити, що на сьогоднішній день в практиці управління готелями необхідно застосовувати варіанти щодо вдосконалення якості управлінської праці з метою ефективного функціонування підприємства в цілому, що позитивно вплине на якість надаваних послуг і прибуток організації. До одних з найбільш ефективних способів можна віднести впровадження новітніх інформаційних технологій та оновлення трудових ресурсів, а саме прийняття на роботу висококваліфікованих фахівців. На прикладі готельного комплексу «Україна» ясно виділені основні проблеми, які потребують необхідного рішення з боку адміністративно-управлінського персоналу.



3.3. Розробка власних принципів управління на основі вже існуючих
Аналізуючи застосовувані в готельній індустрії принципи управління, хотілося б виділити також свої власні принципи, які, на мій погляд, можна було б з успіхом застосовувати в індустрії гостинності: 
Цілеспрямованість передбачає, що управлінська діяльність повинна бути спрямована на досягнення певної мети, дозвіл створилися проблем;
Плоска організація. Кількість рівнів повинна бути мінімальним; іншими словами, організація має бути як можна більш "плоскою", - хоча б тому, що, відповідно до теорії інформації, "кожне додаткова ланка подвоює перешкоди і вдвічі знижує цінність повідомлення". 
Кожен працюючий повинен мати тільки одного "господаря". З часів римського права до нас дійшла приказка про те, що раб, у якого три господарі, - вже не раб, а вільна людина. Згідно дуже древньому правилом людських відносин, ніхто не повинен "служити двом панам", а наявність кількох начальників - це і є "робота на декількох панів"
Принцип «політики змін». Сьогодні багато говорять про "інноваційної діяльності". На мій погляд, підвищення рівня сприйнятливості організації до нововведень, навіть за наявності 
відповідних змін в організаційній структурі, ще не означає перетворення її в лідера змін. Навпаки, це може тільки відвернути увагу. Бо справжнього лідера змін відрізняють не тільки бажання і здатність створювати щось абсолютно нове, але і бажання і здатність сміливо ламати сформований порядок, при цьому необхідна ініціатива і бажання самих працівників. Виходячи з цього можна сформулювати такий принцип-мотивація персоналу. Механізм по впровадженню нових проектів і ідей може виглядати наступним чином: на одну сторінку виписати нові перспективні можливості, а на іншу сторінку-прізвища самих надійних та досвідчених співробітників. Потім кожного із співробітників призначити керівником того чи іншого проекту по реалізації найбільш багатообіцяючих можливостей. Далі все залежить тільки від ініціативи та прагнення виконавців. Мотивувати працівника в даній ситуації може сам кінцевий результат і усвідомлення своєї участі в реалізації проекту. Тут ніяк не обійтися без уже відомого принципу «делегування повноважень». Керівники не повинні боятися перекладати відповідальність на плечі своїх підлеглих. У свою чергу підлеглі повинні володіти певною владою, щоб безперешкодно реалізувати свої потенційні можливості. З цього випливає наступний принцип-обсяг влади має бути спів мірний обсяг у відповідальності. 
Безперервність передбачає, що кожен вид діяльності є основою для наступного, інакше робота даного співробітника буде непотрібною, а витрати марними; 
Концентрація уваги на індивідуальних особливостях працівників, а також здібностях їх взаємодії в колективі орієнтується на створення сприятливої ​​психологічної атмосфери, певної організаційної культури, з допомогою яких полегшується процес прийняття рішень, а, отже, збільшується ефективність роботи; 
Розумне навчання персоналу. Тут найбільш важливо наголосити на слові «розумне». Часто-густо менеджери марно витрачають час і сили, намагаючись підвищити рівень абсолютно некомпетентних працівників. Енергію і ресурси, як і час, доцільніше вкладати не перетворення невігласи в посередність, а в перетворення хорошого працівника у фахівця найвищого класу.
Управління, орієнтоване на якість. При управлінні готелем головна турбота керівника - отримання точних даних про якість надаваних послуг. 
Гарантія зайнятості і створення обстановки довіри. Такі гарантії ведуть до стабільності трудових ресурсів і зменшують плинність кадрів. Стабільність служить стимулом для робітників і службовців, вона зміцнює почуття корпоративної спільності, гармонізує відносини рядових співробітників з керівництвом. Звільнившись від гнітючої загрози звільнення і маючи реальну можливість для просування по вертикалі, робочі отримують мотивацію для зміцнення почуття спільності з компанією. Стабільність так само сприяє поліпшенню взаємин між працівниками управлінського рівня і рядовими робітниками, що, на думку керівництва компанії, необхідно для поліпшення діяльності компанії. Стабільність дає можливість кількісного збільшення управлінських ресурсів, з одного боку, і свідомого напрямку вектора їхньої активності на меті більш значущі, ніж підтримка дисципліни.
Корпоративний дух. Гармонія між персоналом є величезною силою будь-якої організації. 
Таким чином, слід зазначити, що одним з основних і невідкладних шляхів підвищення ефективності суспільного виробництва є розкриття людського потенціалу, відновлення гідності та свободи особистості, творчої ініціативи і соціальної відповідальності. Організація буде функціонувати успішно тільки в тому випадку, якщо кожен її працівник буде відчувати себе «членом команди».

                                                        ВИСНОВОК
Таким чином, проаналізувавши місце принципів менеджменту в цілому і вивчивши їх використання в практиці управління підприємством, можна прийти до наступних висновків. 
Принципи управління визначають закономірності формування керованої системи: її структури, методи впливу на колектив, формують мотивацію поведінки його членів, враховують особливості технології і технічного оснащення управлінської праці. Мистецтво управління полягає в солідної теоретичної базі, накопиченої за тисячі років людською цивілізацією, - на принципах, законах управління. 
Уявлення про роль і місце управлінської діяльності змінювалося зі зміною суспільних відносин, технологій, засобів зв'язку і т.д.
Виникнення сучасної 
теорії управління часто пов'язують з ім'ям Фредеріка Тейлора, колишнього безумовним лідером усього руху наукового менеджменту між 1883 і 1911 рр.. Проте в його працях розглядаються передусім проблеми управлінців нижчої ланки, безпосередньо взаємодіють з робітниками. Основоположником в розробці принципів керівництва на вищому рівні був АнріФайоль, в 1916 р. описав 5 "елементів" і 14 "принципів" менеджменту. Роботи Файоля, а також тих, хто після нього писав про планування, організацію та контроль - перш за все Джеймса Муні, Алана Рейлі, Лютера Гьюлик і ЛінделлаУрвік, - лежать в основі сучасної теорії управління.
До класифікації принципів управління в даний час існує декілька підходів. Основними принципами менеджменту є: орієнтація на досягнення успіху; вірність своїй справі; зв'язок з життям; простота структури і управління; поєднання свободи і відповідальності; орієнтація на споживача; делегування повноважень. 
Для успішного функціонування підприємства, на мій погляд, менеджери повинні ширше застосовувати такі принципи, як: 
- Принцип відповідності, який необхідно застосовувати при підборі і розстановці кадрів; 
- Принцип мотивації, стимулюючи працівників як матеріальними, так і нематеріальними методами; 
- Делегування повноважень, перекладаючи на плечі підлеглих розробку та впровадження деяких проектів, лише контролюючи робочий процес і втручаючись у разі необхідності; 
- Постійне поліпшення, впроваджуючи нові технології і вдосконалюючи виробничий процес. 
Таким чином, сучасні принципи управління повинні грунтуватися на класичних принципах і в той же час брати до уваги сучасні потреби суспільства. 




















Список використаних джерел 
1. Виханский О.С., Наумов А.І. Менеджмент: людина, стратегія, організація, процес: 2-е вид.: Підручник. М.: Гардарика, 1996. 
2. Семенова І.І. Історія менеджменту: Учеб. посібник для вузів .- М.: ЮНИТИ-ДАНА, 1999. 
3. Державне управління. Словник-довідник (за матеріалами "InternationalEncyclopediaofPublicPoliticandAdministration") - ТОВ "Видавництво" Петрополіс "", 2000.
4. Менеджмент: Учеб.для вузів / М.М. Максимцов, А.В. Ігнатьєва, М.А. Комаров та ін; За заг. ред. М.М. Максімцова, А.В. Ігнатьєвої. - М.: Банки і біржі, ЮНИТИ, 1998. 
5. Феденьов А. К. Менеджмент: Учеб. посібник для вузів .- Мн.: ТетраСістем, 2007. 
6. Герчикова І.М. Менеджмент: Учеб .- М.: ЮНИТИ, 2001. 
7. Кабушкин Н.І. Управління готелями та ресторанами: навч. посібник / Мінськ.: БГЕУ, 2009. 416с. 
8. Мескон М.Х., Альберт М., Хедоурн Ф. Основи менеджменту: Учеб. посібник для вузів .- М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2007. 
9. Зайцева М.О. Менеджмент в соціально-культурному сервісі і туризмі: Учеб.для вищ. навч. заведеній.-М.: Академія, 2003. 
10. Брас А.А. Менеджмент: основні поняття, види, функції: посібник для підготовки до екзаменам.-Мн.: Сучасні. шк., 2006. 
11. Веснін В.Р. Менеджмент: Учеб. - З-тє вид., Перераб. і доп. - М.: Проспект, 2006. 
12. Абчук В.А. Менеджмент. Учеб. - СПб.: Союз, 2002. 
13. Герчикова І.М. Менеджмент. Учеб. для вузів - 4-е вид., перераб. і доп. - М.: Юніті - Дана, 2006. 
14. Бляхман Л.С., Галенко В.П., Мінкін А.В. Введення в менеджмент.-СПб.: Союз, 1994. 
15. Шмаров А. Успішне управління / / Експерт.-2001 .- № 18.-с.12 
16. Кисельова С. Держава гарантує / / Експерт.-2001 .- № 15.-с.103 
17. Власенко Т. Секрети успішного бізнесу / / Експерт.-2001 .- № 16.-с.29 
18. Власова О. Міжнародний бізнес: Вчіться у Марджорі П. Власов / / Експерт.-2001 .- № 32.-с.28 
19. Дранкіна Є. Чорне по-білому / / Експерт.-2001 .- № 23.-с.20 
20. Зайцева М.О. Менеджмент в соціально-культурному сервісі і туризмі: Учеб.для студ. вищ. навч. закладів. - М.: Видавничий центр «Академія», 2003. 
21. Брас А.А. Менеджмент: основні поняття, види, функції: Посібник. - Мн.: ТОВ «Місанта», 2002. 


Комментариев нет:

Отправить комментарий